Olejek eteryczny – Mięta marki Avicenna Oil
Olejki eteryczne , co to jest?
Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin poprzez destylację parową, ekstrakcję, wyciskanie lub inne metody dostosowane do rodzaju rośliny. Pochodzenie olejków pozwala zaliczyć je do grupy leków ziołowych. Jednak ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji olejki mają znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowany skład chemiczny i w wielu przypadkach zawierają ponad 300 różnych substancji. Dlatego też ubogie składnikowo olejki syntetyczne nie mogą z nimi konkurować. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Jakie właściwości posiada olejek eteryczny – miętowy?
Olejek miętowy stosuje się do inhalacji przy przeziębieniach i grypie, często w połączeniu z olejkiem lawendowym. Bardzo dobrze udrażnia kanały nosowe i zatoki. Kąpiele z dodatkiem olejku miętowego (5-6 kropli na wannę wody) wzmacniają i pobudzają organizm, korzystnie wpływając na układ oddechowy oraz system nerwowy, mają działanie rozgrzewające i antyreumatyczne.
Parówka z olejkiem miętowym łagodnie oczyszcza skórę zwłaszcza trądzikową. Zimne kompresy z olejków miętowego i lawendowego przykłada się na czoło przy bólach głowy. Mocny zapach olejku miętowego działa odstraszająco na owady i gryzonie, dla spotęgowania efektu można połączyć go np. z olejkiem eukaliptusowym.
Olejek eteryczny ma zapach świeżo parzonej herbatki miętowej. Uwaga! Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność. Nie stosować bez rozcieńczenia. Nie stosowania podczas ciąży i u dzieci.
Działanie aromaterapeutyczne:
działa antyseptycznie
przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, katar, kaszel,
łagodzi bóle głowy, menstruacyjne, skutki ukąszeń owadów,
przyspiesza gojenie się oparzeń i ran,
stymulujące pracę układu nerwowego i krążenia,
działa uspokajająco,
polecany przy bezsenności, nadpobudliwości, nerwicach.
Stosowanie olejków eterycznych? Aplikacja rozcieńczonych olejków w skórę twarzy lub masaż całego ciała:
do 15 ml oleju bazowego dodajemy 4-6 kropli olejków eterycznych. Jeżeli tak przygotowany olejek zostanie wtarty w duże powierzchnie skóry – wówczas wnika do krwi i wywołują działanie ogólne.
Kąpiele olejkowe:
na wannę wody dajemy 10 kropli olejku lub mieszanki olejkowej. Woda powinna mieć temperaturę 40-45⁰C. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut. Kąpiel taka pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, działa uspokajająco, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność. Polecamy tutaj olejki: sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy.
Inhalacje:
w tym celu wdycha się olejki wraz z para wodną np. kominki na wodę, w których z pomocą świecy podgrzewa się zbiorniczek wypełniony wodą z 15 kroplami olejku.
Parówki na twarz (w celu oczyszczenia porów):
należy użyć szerokiego naczynia z wrząca wodą do której zapuszczamy 7-15 kropli olejku. Następnie nakrywamy się ręcznikiem i nachylamy nad naczyniem przez 10- 15 minut.
Lotność: olejek lotny, nuta zapachowa górna. Kolor/konsystencja: bezbarwny/rzadki. Komponuje się z: bazylią, geranium, jaśminem, lawendą. Pojemność: 7ml
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.