Sposób spożycia
Wsypać 1 porcję (1 płaska miarka) do suchego naczynia. Dodać 200 ml wody lub innego napoju i wymieszać. Należy zachować kolejność przygotowania, aby dokładnie rozpuścić proszek. Spożywać 1 raz dziennie w trakcie posiłku. Przed użyciem energicznie wstrząsnąć pojemnik.
Zalecane dzienne spożycie
Zalecana porcja dzienna (0,8 g) zawiera (referencyjna wartość spożycia %):
Kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy) – 400 µg (200%)
Inulina – 800 mg
Składniki
Inulina (korzeń cykorii), kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy)
Przechowywanie
Chronić przed światłem, przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci. Po każdym spożyciu zamknąć opakowanie.
Środki ostrożności
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia w ciągu dnia. Produkt nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące bez konsultacji lekarskiej. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Nie stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Zalecamy zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia.
Na co wpływa kwas foliowy?
Kwas foliowy (witamina B9) jest ważny dla prawidłowego rozwoju płodu, produkcji i regeneracji komórek, syntezy DNA i RNA oraz metabolizmu aminokwasów. Jego niedobór może prowadzić do niedoboru czerwonych krwinek, zaburzeń układu nerwowego, a u kobiet w ciąży może skutkować wadami cewy nerwowej u dziecka.
Z czym warto łączyć kwas foliowy?
Kwas foliowy warto łączyć z witaminą B12 oraz witaminą B6, ponieważ te witaminy współpracują ze sobą w organizmie i wzajemnie się uzupełniają. Dodatkowo, warto łączyć kwas foliowy z pokarmami bogatymi w witaminy z grupy B, w tym z warzywami zielonymi, orzechami, nasionami i pełnoziarnistymi produktami zbożowymi.
Jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego?
Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do niedoboru czerwonych krwinek, defektów cewy nerwowej u płodu, zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, osłabienia odporności oraz zaburzeń psychicznych i neurologicznych.
Gdzie występuje kwas foliowy w pożywieniu?
Kwas foliowy występuje przede wszystkim w warzywach liściastych, takich jak szpinak, sałata, jarmuż, brokuły oraz wątrobie, fasoli, soczewicy, orzechach, pomarańczach i awokado.
Czy kwas foliowy jest na receptę?
W Polsce suplementy są dostępne bez recepty w dawkach do 600 µg a dla kobiet w ciąży do 800 µg.