Olejek eteryczny goździkowy pozyskiwany jest z goździków – wysuszonych pąków kwiatowych goździkowca korzennego (Syzygium aromaticum). Goździkowiec jest drzewem pochodzącym z Wysp Korzennych. Aby pozyskać z niego goździki, trzeba zebrać jego pąki kwiatowe jeszcze zanim się rozwiną, a następnie je ususzyć. Cały goździkowiec pięknie pachnie, ponieważ jego olejek eteryczny powstaje nie tylko w pąkach kwiatowych, ale też w młodych pędach i liściach. Jednak olejek najlepszej jakości to ten, który pochodzi wyłącznie z pąków.
Olejek goździkowy pachnie nadzwyczaj słodko i miło, chociaż w pierwszej chwili w nos kłuje jego intensywna ostrość, która przysłania inne nuty zapachowe. Kiedy jednak przyzwyczaimy się do niej, poczujemy aromat słodkich, korzennych ciastek, podkreślony delikatną nutką miętowej świeżości. W połączeniu z olejkami cytrusowymi (a są to nie tylko pomarańcza, cytryna, czy grejpfrut, ale też trawa cytrynowa, werbena hiszpańska, mirt cytrynowy i bergamotka) goździk wypada oszałamiająco. Pasują do niego również inne olejki korzenne: cynamon, imbir, anyż, kurkuma.
Główny składnik olejku, eugenol, wykazuje silne właściwości znieczulające, antyseptyczne i przeciwzapalne, co wykorzystuje się w stomatologii. Olejek goździkowy lub sam eugenol są składnikami leków dentystycznych, past do zębów, gum do żucia i płynów do płukania ust. Ale goździki były używane w tych celach już wcześniej. Dawniej, gdy bolał ząb, wcierano w dziąsła zmielone goździki lub żuto je w całości. Goździki wraz z innymi przyprawami były też środkiem do codziennego czyszczenia jamy ustnej. W Indiach do dziś możemy kupić proszek do zębów, który składa się ze zmielonych goździków, kardamonu, cynamonu i ajurwedyjskich ziół.
WŁAŚCIWOŚCI:
Olejek goździkowy to produkt o właściwościach przeciwbólowych, znieczulających i antyseptycznych, dzięki którym:
– pomaga zmniejszyć bóle zębów,
– doskonale nadaje się do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych oraz infekcjach,
– skutecznie dezynfekuje skórę.
Olejek goździkowy zastosowany w masażu czy w kąpieli wnika głęboko w skórę i przynosi ulgę dla stawów i mięśni. Łagodzi bóle artretyczne i reumatyczne oraz nerwobóle. Rozluźnia i rozgrzewa zmęczone mięśnie.
Olejek ten warto wykorzystać również w aromaterapii lub przy tworzeniu własnych perfum. Delektowanie się jego zapachem jest nie tylko przyjemne, ale też zdrowe. Związki lotne olejku wpływają pozytywnie na układ nerwowy – podnoszą nastrój, pobudzają umysł i sprzyjają koncentracji, a dodatkowo uśmierzają bóle głowy.
OSTRZEŻENIA:
Jest to olejek o bardzo silnym działaniu, nie należy stosować więcej niż 2-3 krople w zabiegach (masaże, kąpiele, płukanki). Tak jak wszystkich olejków eterycznych, nie należy stosować go bezpośrednio na skórę – należy go uprzednio rozcieńczyć.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.