Olejek żywotnikowy pozyskiwany jest ze świeżych liści, gałązek i kory drzewka Thuja occidentalis, zwyczajowo nazywanego tują.
Olejek z tuji zawiera tujon (~65%!), który jest trujący dla ludzi i zwierząt. Jednak umiejętne i wyłącznie zewnętrzne stosowanie olejku przynosi wiele korzyści. Działa on przede wszystkim przeciwdrobnoustrojowo, a także przeciwbólowo i wykrztuśnie.
Tuja to aromatyczne drzewko pochodzące z Ameryki Północnej. W jej gałązkach znajdują się gruczołki żywiczne, które produkują olejki odpowiedzialne za jej charakterystyczny zapach. W przeszłości Indianie Północnoamerykańscy wykorzystywali różne części tuji w medycynie i w kuchni. Ze świeżych lub wysuszonych gałązek sporządzali napary i wyciągi do leczenia gorączki, przeziębienia, bólów głowy i bólów reumatycznych. Napary wypijali także podczas kaszlu i przy problemach z oddychaniem. Kobiety wywoływały nimi menstruację, a niekiedy nawet aborcję. Świeże gałązki tuji służyły (i służą do dziś) do okładania się w łaźni parowej w przypadku bólu stawów i mięśni. Indianie robili z nich również maści i okłady.
Zastosowanie kulinarne miały dawniej młode pędy, które dodawano do zupy albo parzono jako herbatę. Przydatna była także wewnętrzna kora tuji, którą mieszano z mąką przy wypieku chleba, głównie z powodów ekonomicznych.
WŁAŚCIWOŚCI
Skóra
Olejek z tuji to silny antyseptyk. Skutecznie zabija bakterie, wirusy i grzyby. Jest bardzo pomocny w walce z brodawkami na dłoniach i stopach. Można go nanosić także na skórę dotkniętą grzybicą, infekcjami bakteryjnymi i opryszczką. W każdym przypadku trzeba ostrożnie go używać, gdyż może podrażnić skórę.
Masaż z wykorzystaniem olejku tujowego (po rozcieńczeniu!) sprzyja rozluźnieniu mięśni i łagodzi bóle kostno-stawowe.
Aromaterapia
Olejek tujowy podgrzany w kominku znakomicie oczyszcza powietrze z drobnoustrojów.
Zastosowany w formie inhalacji działa wykrztuśnie, łagodzi kaszel i pomaga odblokować zatkany nos. Oczyszcza drogi oddechowe z bakterii i wirusów
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.