Olejek rozmarynowy 100% eteryczny Nanga
Olejek rozmarynowy pozyskiwany jest z kwitnących pędów rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis), niskiego, aromatycznego krzewu, pochodzącego z rejonu Morza Śródziemnego.
Olejek rozmarynowy pachnie wyjątkowo świeżo i rześko. Wydaje się być mroźny – wdychany z chusteczki pozostawia w nozdrzach uczucie chłodu, a naniesiony na skórę bez rozcieńczenia szczypie jak śnieg. Jego zapach jest lekki i przyjemny, mentolowo-ziołowy. Natychmiastowo ożywia umysł i wprawia w dobry nastrój. Wybornie komponuje się z zapachem olejku lawendowego w proporcji 1:1.
Olejek rozmarynowy jest szczególnie ceniony za zdolność do uśmierzania bólu mięśni i stawów. Do tego znakomicie udrożnia drogi oddechowe, wspomaga redukcję cellulitu i działa antyseptycznie na skórę. Ale co najciekawsze, istnieją doniesienia o jego pozytywnym wpływie na zdolności poznawcze, i to poparte badaniami klinicznymi.
W badaniu Mossa i Olivera z 2012 r. uczestnicy poddani zostali ekspozycji na zapach olejku rozmarynowego podczas rozwiązywania zadań umysłowych. Grupa kontrolna pracowała w pomieszczeniach o zapachu neutralnym. Okazało się, że osoby wdychające olejek rozmarynowy uzyskiwały lepsze wyniki niż grupa kontrolna, a także radziły sobie z zadaniami znacznie szybciej. We krwi badanych krążył 1,8-cineol – aktywny składnik olejku odpowiedzialny za jego pozytywny wpływ na funkcje kognitywne. Im wyższe było jego stężenie, tym lepsze były wyniki rozwiązywanych zadań [1].
Inne ciekawe badanie przeprowadził Sayorwan i wsp. w 2013 roku. Ochotnicy zostali poddani inhalacji olejkiem rozmarynowym (była też grupa kontrolna i grupa wdychająca olejek migdałowy). Następnie badanym wykonano EEG oraz szereg badań dotyczących układu nerwowego i nastroju. U tych, którzy wdychali olejek rozmarynowy, odnotowano wzrost częstości skurczów serca i podwyższone ciśnienie krwi, a także zmiany w obrazie fal mózgowych. Badani czuli się bardziej ożywieni i „odświeżeni”, ale jednocześnie spokojni i zrelaksowani [2].
Właściwości lecznicze rozmarynu znano i ceniono już w starożytności. Jego pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć wykorzystywali greccy i rzymscy uczeni, nosząc wykonane z jego pędów wieńce. Maści z rozmarynem wcierano w bolące mięśnie i stawy, a przygotowane z jego liści napary wypijano przy problemach z wątrobą i podczas obfitych uczt, aby usprawnić trawienie.
WŁAŚCIWOŚCI
Główną zaletą olejku rozmarynowego jest jego działanie przeciwbólowe. Zastosowany w masażu lub kąpieli doskonale wpływa na przemęczone mięśnie, rozluźnia je i wspiera ich regenerację. Dodatkowo koi bóle reumatyczne.
Zastosowany w aromaterapii fantastycznie działa na układ nerwowy. Wzmacnia pamięć, sprzyja uczeniu się i wspomaga koncentrację. Koi nerwy i łagodzi bóle głowy. Jego zapach przynosi radość i spokój.
Inhalacje parowe z olejkiem rozmarynowym pomagają udrożnić i oczyścić drogi oddechowe, odblokowują zatkany nos i zatoki, ułatwiają oddychanie.
Olejek rozmarynowy zabija bakterie i grzyby, dlatego warto wykorzystać go do odkażania drobnych ran, jamy ustnej i gardła, do pielęgnacji skóry dotkniętej infekcją oraz do dezynfekcji powietrza i różnych powierzchni.
Regularnie wcierany w skórę (w rozcieńczeniu) pobudza krążenie krwi i stymuluje procesy detoksykacji skóry, ułatwiając redukcję cellulitu.
OSTRZEŻENIA
Ze względu na działanie pobudzające i stymulujące układ nerwowy, nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na nadciśnienie oraz padaczkę.
Stosowanie olejku kobietom w ciąży grozi przekrwieniem narządów płciowych, a w ostateczności nawet poronieniem.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.