Olejek majerankowy pozyskiwany jest z majeranku ogrodowego (Origanum marjorama), znanego również pod nazwą lebiodka majeranek. Roślina ta występuje naturalnie w regionie Morza Śródziemnego oraz na Węgrzech i w Iranie. Możemy ją spotkać podczas wakacji w krajach Południowej Europy, spacerując po plaży. Majeranek rośnie tam często w kępach w towarzystwie tymianku i oregano.
Zioło to uprawiali już dawno temu Grecy i Rzymianie, dla których majeranek stanowił symbol miłości, radości i piękna. Według mitologii rzymskiej sprowadziła go na ziemię bogini Wenus, aby przypominał ludziom jej piękno. W antycznej Grecji pędy majeranku włożone pod poduszkę panny miały zesłać jej w snach przyszłego męża. W obu tych kulturach wieńcami z majeranku i innych ziół zdobiono skronie nowożeńców na czas ceremonii ślubnej. W czasach średniowiecznych majeranek pełnił rolę amuletu chroniącego przed chorobami, duchami i złymi zaklęciami. Aby zapewnić sobie ochronę, uprawiano go w ogródkach, wieszano na drzwiach lub noszono przy sobie.
Majeranek był też oczywiście istotną rośliną przyprawową i leczniczą. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich wykorzystywali go dawniej w swojej ludowej medycynie. Napary z majeranku polecane były na trawienie i wzdęcia oraz na nerwowość, drażliwość i nadpobudliwość. Zmielone ziele wymieszane z miodem spożywano w infekcjach, aby uśmierzyć kaszel i ból gardła. Wdychano również aromat świeżych, roztartych liści, co ułatwiało oddychanie.
Stosowanie olejku majerankowego wspomoże leczenie dolegliwości związanych z oddychaniem, w tym astmy, przeziębień, zapalenia zatok czy oskrzeli. Rozgrzewające masaże z dodatkiem olejku przyniosą ukojenie przemęczonym i obolałym mięśniom, a także chorym na reumatyzm i artretyzm. Wmasowywany w dolny brzuch, bądź plecy przyniesie ulgę przy bólach menstruacyjnych, a także wspomoże regulowanie cyklu miesiączkowego. Dodatek olejku do parownika aromaterapeutycznego przyniesie emocjonalny spokój, a także załagodzi bezsenność.
WŁAŚCIWOŚCI
Olejek majerankowy zastosowany w aromaterapii mocno odpręża i działa sedatywnie. Uspokaja układ nerwowy, łagodzi napięcie emocjonalne, koi w stanach irytacji, złości lub niepokoju, ułatwia zasypianie. Sprzyja rozluźnieniu całego ciała.
Skutecznie wspomaga pracę przewodu pokarmowego. Jego zapach stymuluje wydzielanie śliny, enzymów trawiennych i żółci, pobudza trawienie i wzmaga apetyt. Olejek wmasowany w brzuch działa rozkurczowo na jelita.
Warto zastosować go w inhalacjach – udrożnia drogi oddechowe, rozkurcza oskrzela, odblokowuje zatkany nos i zatoki, wspomaga odkrztuszanie w infekcjach płuc i oskrzeli, ułatwia oddychanie w astmie.
Olejek ten będzie też doskonałym składnikiem mieszanki do masażu. Poprzez swoje właściwości rozkurczowe pomaga rozluźnić napięte mięśnie, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwbólowe.
Podobnie jak wszystkie olejki, ten również jest naturalnym antyseptykiem. Nadaje się do pielęgnacji skóry, a także do oczyszczania powietrza z drobnoustrojów oraz jako dodatek do sprzątania.
OSTRZEŻENIA
Nie powinien być stosowany przez dzieci, ani kobiety w ciąży, ze względu na swoje działanie regulujące i wywołujące miesiączkę. Olejek majerankowy należy stosować w niewielkich ilościach, ponieważ w większych dawkach, dzięki swoim silnie uspokajającym właściwościom – może powodować ospałość i otępienie emocjonalne.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.