Przytulia czepna (Galium aparine) wspomaga pracę układu moczowego, korzystnie wpływa na skórę, poprawia trawienie. Pochodzi z Europy, a dziś rośnie na niemal całej kuli ziemskiej i jest pospolitym chwastem.
Roślina ta miała w przeszłości wiele ciekawych zastosowań. Jej młode, wiosenne pędy dodawano do zup lub gotowano podobnie jak szpinak. Jesienią i zimą zbierano jej owoce, a wyjęte z nich nasionka prażono w celu otrzymania substytutu kawy. I nie chodziło tylko o podobieństwo aromatu, gdyż nasiona przytulii zawierają niewielkie ilości kofeiny. Wysuszoną przytulię wykorzystywano do wypychania materacy, gdyż dzięki włoskom czepnym jej pędy trzymały się razem i zapewniały równomierne wypełnienie. Z korzenia przytulii pozyskiwano mocny, czerwony barwnik. Z kolei medycyna ludowa stosowała przytulię w postaci wywarów do przemywania chorej skóry, ran i oparzeń, oraz w postaci papki nakładanej na ukąszenia owadów.
DZIAŁANIE
Właściwości prozdrowotne:
- Pobudza funkcjonowanie układu moczowego, wzmacnia nerki, zwiększa ilość wydalanego moczu, pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, sprzyja oczyszczaniu nerek i dróg moczowych z osadu.
- Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.
- Pozytywnie wpływa na stan skóry – wspomaga gojenie się ran, uelastycznia, zmiękcza i wygładza skórę. Jest przydatna w pielęgnacji wysuszonej skóry dłoni, stóp, łokci i głowy, a także cery trądzikowej i wyprysków. Działa na skórę przeciwbakteryjnie i oczyszczająco.
- Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy i naczynia krwionośne.
- Wspomaga trawienie pobudzając wydzielanie żółci i soków trawiennych.
- Działa ściągająco.
ZASTOSOWANIE
- dla zdrowia układu moczowego
- nadmiar wody w organizmie
- odtruwanie organizmu
- pielęgnacja skóry
- na trawienie
- w celu uregulowania wypróżnień
SKŁAD
Przytulia czepna – ziele (Galium aparine) 100%. Surowiec najwyższej jakości!
SPOSÓB UŻYCIA
Napar:
1 łyżkę ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć około 15 minut. Przecedzić.
Odwar:
2 łyżki ziela zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować około 10 minut. Przecedzić.
Napar i odwar można spożywać bez ograniczeń. Odwar po wystudzeniu warto zastosować zewnętrznie do przemywania cery trądzikowej i tłustej, wyprysków i drobnych ran.
Zimny wyciąg:
2-3 łyżki zmielonego ziela zalać 2 szklankami chłodnej wody mineralnej i pozostawić na 6 godzin. Wypić w ciągu dnia w porcjach po pół szklanki.
Nalewka:
Proporcje 1:3 lub 1:5. Na alkoholu 30-40% lub na winie wytrawnym. Zażywać 1 mały kieliszek dziennie.
Zmielone ziele:
1 łyżeczkę proszku spożywać 3 razy dziennie po wymieszaniu z gorącą wodą.
LUB:
1 łyżeczkę proszku wymieszać z 1-2 łyżkami miodu i łyżeczką wódki. Zażywać 3 razy dziennie. Można zastosować jako zasypkę na rany, owrzodzenia, oparzenia.
PRZECIWWSKAZANIA
Ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość na roślinę.
CHARAKTERYSTYKA ROŚLINY
Przytulia czepna (Galium aparine) rozprzestrzeniła się na całym świecie za wyjątkiem Antarktydy i traktowana jest jako chwast. Należy do rodziny marzanowatych. Jest rośliną jednoroczną. Pojawia się w pobliżu siedlisk ludzkich – rośnie na polach, przy drogach, w ogródkach, na nieużytkach, na skrajach lasów. Lubi gleby bogate w azot.
Przytulia pnie się po innych roślinach lub płoży po ziemi. Osiąga do 1,5 m długości. Jej wąskie liście wyrastają promieniście z okółków na łodydze. Zarówno liście jak i łodyga pokryte są włoskami, dzięki którym roślina może się „czepiać” innych roślin i wspinać po nich. Jej kwiaty są 4-krotne, bardzo drobne i białe. Tworzą kwiatostany zwane wierzchotkami. Owocami przytulii są owalne, brunatne torebki z nasionami, pokryte miękkimi haczykami, dzięki którym przyczepiają się do sierści zwierząt i rozsiewają na dalekie odległości (zoochoria).