Pozostałe

Magiczna roślina-Pokrzywa

Każdy choć raz spotkał się z nieprzyjemnym skutkiem poparzenia przez pokrzywę. Jest rośliną zazwyczaj dwupienną wytwarzającą rozłogi. Łodyga czworokonciasta, wzniesiona, często wysoka, potrafi wyrosnąć nawet na 1,5 metra. Liście jej pokryte są parzącymi włoskami.

Uczucie pieczenia spowodowane jest wysoką zawartością histaminy i niewielką kwasu mrówkowego w tej roślinie. Uznawana jest za chwast, chociaż posiada wiele niesamowitych właściwości leczniczych i nie tylko, badania sugerują, że pokrzywa wpływa korzystnie na rośliny wokół których wyrasta.

Do celów leczniczych zbiera się ją od czerwca do września, dobrze rozwinięte liście suszy się w naturalnych warunkach w cieniu i przewiewie.

pokrzywa

Co znajdziemy w pokrzywie? 

Rosną tylko na glebach żyznych, dlatego ich liście posiadają duże ilości (15-19%) soli mineralnych.

W liściach pokrzywy znajdziemy kwasy organiczne (m.in. glikolowy i glicerowy) witaminy (C, K, B2, kwas pantotenowy), flawonoidy, garbniki, karotenoidy, chlorofile A i B (do 0,75%) protoporfiryny, fitosterole, ślady olejku eterycznego, związki aminowe (m. in. histaminę, acetylocholinę i serotoninę), kwasy organiczne (kwas mrówkowy), ponadto nie ustalone bliżej związki zwiększające odporność organizmu na infekcję. Są też sole mineralne, a w nich różne pierwiastki śladowe. We włoskach parzących wykryto składniki lotne, jak 2-metyloheptan i antofen. Korzenie pokrzywy zawierają kwasy organiczne, fitosterol, lecytynę substancje woskowe i śluzowe oraz sole mineralne.

Na co możemy zastosować pokrzywę?

  • Stosuje się ją jako środek remineralizujący, karotenowy i sekretynowy w dyspesjach, niedomogach trzustki, biegunkach i w przewlekłych chorobach nerek. Liście pokrzywy zaliczane są do tzw leków przeciwcukrzycowych.
  • Sok odciśnięty z całej pokrzywy jest znakomitym środkiem ogólnie wzmacniającym.
  • Jako środek ściągający może być stosowana w przypadkach wszelkich krwawień, na przykład krwawień z nosa (a nawet krwawień z macicy).
  • Zmieszanie soku z miodem zapobiega infekcjom organizmu oraz działa wzmacniająco.
  • W niektórych przypadkach reumatyzmu i artretyzmu może być zaskakująco pomocna. Jest cennym środkiem w przypadku egzemy o podłożu nerwicowym oraz egzemy dziecięcej we wszystkich jej odmianach.
  • Wykazuje nieznaczne działanie moczopędne, ale zwiększa wydalanie chlorków i mocznika, toksyn bakteryjnych i produktów rozpadu zażywanych leków, oczyszcza krew.
  • Pobudza procesy przemiany materii, wydzielanie soku żołądkowego, żółci, usprawnia procesy trawienia i przyswajanie pokarmów, zmniejsza stany zapalne przewodu pokarmowego, działa korzystnie na czynność wydzielniczą trzustki, obniża poziom cukru we krwi. Udowodniono, że napar i odwar z pokrzywy pomaga pozbyć się kamieni nerkowych.
  • Wyciągi z pokrzywy zastosowane zewnętrznie sprzyjają lepszemu wzrostowi włosów i przeciwdziałają chorobom skóry.
  • Jest wskazana przy łojotoku,  łojotokowe zapalenie skóry, łupież, zewnętrzne oparzenia termiczne, niedokrwistość, nagromadzenie toksyn we krwi, nieżyt przewodu pokarmowego, niestrawność, chorobę wrzodową dwunastnicy, biegunki.
pies biega

Pokrzywa dla psów

Ta cudowna roślina nie tylko pomoże nam, ale i naszym czworonożnym przyjaciołom, warto zachęcić psa, aby przebiegł przez pokrzywowy zagajnik- to świetna forma profilaktyki chorób stawów.

.

Ostrzeżenie

Warto zaznaczyć, że stosowanie pokrzywy pod dowolną postacią wymaga rozsądku i umiaru, bez nich nie trudno o efekty przeciwne do zamierzonych. Nie należy zjadać ją jako warzywa częściej niż raz w tygodniu z powodu ryzyka kurczowych bólów brzucha, a dzienna dawka naparu nie powinna przekraczać pięciu filiżanek dziennie-nawet jeśli stosujemy kurację oczyszczającą.

 

Pokrzywa jako warzywo

Pokrzywa w pełni zasługuje na miano warzywa, do przyrządzania podobnie jak szpinak i zjadania w formie surówek, sałatek, zup lub dodatku do dania głównego. Jej obecność w składzie posiłku gwarantuje sprawny przebieg całego procesu trawienia oraz ma wysoką wartość odżywczą przy minimalnej kaloryczności.

Możemy również zamrozić w kostki  sok z świeżo wyciśniętej pokrzywy, i dodać do zimnych napojów. Zyskamy duża dawkę cennego chlorofilu oraz oryginalny smak.

sałatka z pokrzyw

Wierzenia i przesądy 

Wierzy się, że wibracje wydawane przez pokrzywę w doniczce na parapecie sypialni przyspieszą powrót chorego do zdrowia. Istnieje również rytuał polegający na obsypywaniu domu proszkiem z wysuszonej pokrzywy- aby kordon ochronny zabezpieczył nas przed negatywnym działaniem świata zewnętrznego

Wierzenia i przesądy 

Wierzy się, że wibracje wydawane przez pokrzywę w doniczce na parapecie sypialni przyspieszą powrót chorego do zdrowia. Istnieje również rytuał polegający na obsypywaniu domu proszkiem z wysuszonej pokrzywy- aby kordon ochronny zabezpieczył nas przed negatywnym działaniem świata zewnętrznego.

Bibliografia

1.  Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski – Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.
2. Jan Muszyński – Ziołolecznictwo i leki roślinne (fitoterapia) wydanie V
3.  Leonard Buhner – 30 leków z naturalnej apteki
4. Ojciec Teodor Książkiewicz – Ziołolecznictwo ojców Bonifratów